Bobolicka sieć współpracy

31.10.2020

A A A

Pierwszym znakiem miasta Bobolice była pieczęć o owalno-szpiczastym kształcie, wielkości 90x25 mm z napisem: SIGILLUM:CIVITATIS BUBULIZ. W środku napisu umieszczony był Jan Chrzciciel stojący pod baldachimem i trzymający na lewym przedramieniu Baranka Bożego. Pod nogami znajdowała się tarcza Biskupa Fryderyka von Eickstadta z dwoma parami poziomych złotych i czarnych pasów. Na górnym czarnym pasie widnieją dwie złote rozety róż, na dolnym-jedna. Św. Jan Chrzciciel był od 1175 r. patronem biskupstwa kamieńskiego, a od 1340 r. patronem kościoła parafialnego w Bobolicach. Pieczęć odnaleziona została przez J.C Oelrichs z drugiej połowie XVII wieku na dokumencie miejskim z 1389 r.


bobolice-932.jpg
Otto Hup umieścił mieco inny wizerunek herbu w herbarzu "Die Wappen und Siegel der Stadte, Flecken und Dorfer" wydanym w 1898 r. zawierającym opisy herbów Pomorza, Wielkopolski i Śląska.

W tej wersji herbu św. Jan Chrzciciel podtrzymuje lewą ręką tarczę herbową biskupa, natomiast Baranek Boży stoi z proporcem na jej górnej krawędzi.


W latach siedemdziesiątych XIV wieku herb Bobolic z wizerunkiem św. Jana Chrzciciela i Baranka Bożego został zastąpiony nowym herbem przedstawiającym gryfa pomorskiego na tle fortecznej bramy. Odcisk tego herbu znalazł w XVIII wieku na małej pieczęci miejskiej (55mm) J.C.Oerlichs. Gryf pomorski był herbem książąt zachodniopomorskich. Przedstawiał zwierzę w postaci lwa, z głową, skrzydłami i szponami orła, tułowiem, łapami i ogonem lwa oraz końskimi uszami.

Prawdopodobnie herb gryfa pomorskiego nadał Bobolicom Książę Bogusław VII po objęciu administratury w Biskupinie, którą pełnił w latach 1387-1398.


Następny herb jest znany z odcisku pieczęci z 1477 roku. Przedstawia Świętego Baranka z proporcem, umieszczonym na drzewcu opartym o pierś i przytrzymywanym prawą nogą. Głowa baranka nie posiadała aureoli i w przeciwieństwie do starszych wizerunków jest odwrócona "za siebie".

Herb służył miastu do 1907 roku, a więc prawie przez 5 wieków.

bobolice-931.jpg

Obowiązujący od 1907 do 1945 roku herb nawiązywała do herbu drugiej połowy XIV wieku. Przedstawiał wizerunek św. Jana Chrzciciela między dwoma drzewami z św. Barankiem na lewym ramieniu. U stóp umieszczona czarna tarcza herbowa (ze złotymi pasami i różami) założyciela miasta Fryderyka Eiekestedta biskupa kamieńskiegobobolice-930.jpg
Współczesny herb przedstawia "Wielkanocnego Baranka" na czerwonym polu, podtrzymującego przednią nogą proporczyk z wiszącą na nim białą flagą z krzyżem. Głowa baranka posiada żółtą (złotą) aureolę i skierowana jest w prawą stronę.


http://www.ngo.powiat.koszalin.pl
http://www.bobolice.pl/1procent-w-gminie-Bobolice/995
http://www.ngo.pl
http://bobolice.pl/Galeria/71
http://www.bobolice.pl/Zostan-dawca/1552
http://www.bobolice.pl/ZDROWA-GMINA/1315
http://www.sportowapolska.eu
https://bobolice.esp.parseta.pl/
http://mapa.pf.pl/linkdotejstrony.html#S-pCdUzpcup
http://bobolice.pl/Archiwum/74
http://monitorpolski.gov.pl
http://dziennikustaw.gov.pl
http://www.wzp.pl
http://www.szczecin.uw.gov.pl
http://www.bobolice.pl/program-profilaktyki-chorob-serca/107
http://www.rpo.wzp.pl
http://www.ewt.wzp.pl/
http://www.prow.wzp.pl
http://www.lepszawies.pl
http://www.parseta.pl
http://www.pomerania.org.pl/aktualnosci.php
http://made-in-koszalin.pl/

Szczegółowa prognoza pogody